Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina bibliotēkas sākt gatavoties Open Access nedēļai

Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina bibliotēkas sākt gatavoties 8. starptautiskajai Open Access (OA) jeb brīvas piekļuves nedēļai, kura notiks  no šī gada 19. līdz 25. oktobrim. OA nedēļas tēma būs “Atvērts sadarbībai” (Open for Collaboration), norādīts Zinātnisko publikāciju un akadēmisko resursu koalīcijas SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition) paziņojumā.

OA nedēļa ir  starptautiska SPARC iniciatīva, kas iedibināta  2008. gadā ar mērķi nodrošināt pasaules akadēmisko un pētniecības vidi ar brīvpieejas elektroniskajiem resursiem, kas ir neatsverams izglītības un zinātnes attīstības ieguvums. Nedēļas laikā pastiprināta uzmanība tiek veltīta tam, kas ir šie resursi, kā tos izmantot, dalīties pieredzē ar kolēģiem visā pasaulē, iedvesmot tos, lai OA resursu izmantošana kļūtu ikdienišķa un pašsaprotama ikvienam šīs vides pārstāvim, kā arī jebkuram interesentam.

Nedēļas tēma ir vērsta uz sadarbības attīstību visplašākajā nozīmē, tā atklāj veidus, kādos savstarpējā sadarbība gan iedvesmo, gan pārstāv Open Access kustību, sākot no partnerības resursu radīšanā un apguvē  līdz pilnīgi jaunu sadarbības formu veidošanai, paverot jaunas iespējas zinātniekiem visā pasaulē jebkurā vietā, jebkurā laikā. Svarīgs šīs iniciatīvas aspekts ir OA resursu pieejas politikas nostiprināšana un tālāka attīstība, lai pēc iespējas vairāk pasaules pētnieciskie resursi būtu pieejami neierobežotā veidā un apjomā.

Tikai apvienojot enerģiju kopēja mērķa sasniegšanai, varam gūt taustāmus rezultātus, sacīja Hīters Džozefs (Heather Joseph), SPARC izpilddirektors, uzverot, ka šī nedēļa dod mums iespēju izcelt ieguvumus, kuri rodas, kad šī apvienotā enerģija tiek izpausta darbībā.

Open Access ir tūlītēja, bezmaksas un neierobežota tiešsaistes pieeja digitāliem zinātniskajiem materiāliem, kas definēta Budapeštas Brīvpieejas iniciatīvā 2002. gadā.

Vairāk informācijas par starptautisko OA nedēļu šeit

Paziņojuma teksts publicēts SPARC mājas lapā

Kontaktinformācija:
Agrita Sagalajeva
Projekta “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” koordinatore
Tērbatas iela  53 – 2, Rīga, LV – 1011
Tālrunis: 67844896; e-pasts:
agrita.sagalajeva@kis.gov.lv