Latvijas mašīntulkošanas sistēma Hugo.lv izvirzīta prestižai starptautiskai balvai World Summit Award

Latvijas mašīntulkošanas sistēma Hugo.lv ir nominēta World Summit Award (WSA) balvai kategorijā “Pārvalde un atvērtie dati”. Latvijas valsts sektora iestādēm paredzētais inovatīvais pakalpojums Hugo.lv izstrādāts ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu, sadarbojoties Kultūras informācijas sistēmu centram (KISC) un valodas tehnoloģiju uzņēmumam Tilde kopīgā projektā „Daudzvalodu korpusa un mašīntulkošanas infrastruktūras izveide e-pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai”.

Hugo.lv veic tekstu, dokumentu un tīmekļa vietņu automātisku tulkošanu no latviešu valodas angļu valodā un pretēji, kā arī no latviešu valodas krievu valodā. Pakalpojums ir integrēts e-pārvaldības platformā Latvija.lv, paverot piekļuves iespējas portāla e-pakalpojumiem un informācijai lietotājiem no visas pasaules.

KISC direktors Armands Magone: „Nominācija prestižajai World Summit Award balvai – un šī gada laikā mašīntulks Hugo.lv tiek jau atkārtoti nominēts pasaules mēroga apbalvojumam – liecina, ka mums izdevies radīt patiesi inovatīvu un kvalitatīvu risinājumu vietējā satura plašākai lietojamībai.

Globalizācijas tendencēm arvien pieaugot, ir svarīgi, lai ikviens Latvijā šobrīd mītošais cilvēks, kurš nepārvalda latviešu valodu, varētu pēc iespējas vienkāršā un ērtā veidā iepazīties ar mūsu valsts likumiem, pašvaldību noteikumiem un citu būtisku valsts pārvaldes informāciju.

Turklāt, pateicoties īpaši radītajam mašīntulkam, mums paveras daudz plašākas iespējas iepazīstināt citas tautas ar latviešu kultūras mantojumu.“

„Augstā nominācija apliecina, ka Latvija rāda piemēru citām valstīm, kā jaunākās tehnoloģijas palīdz stiprināt nacionālo valodu  un padara valsts pārvaldi pieejamāko visām sabiedrības grupām,“  atzīmē sabiedrības Tilde valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs.

Šogad World Summit balvai tika pieteikti 386 projekti no 86 dalībvalstīm. Balva tiek piešķirta sadarbībā ar nozīmīgākajām Apvienoto Nāciju organizācijām un aģentūrām.

Prestižajai World Summit Award balvai tiek nominēti inovatīvākie projekti no visas pasaules, kurus demokrātiskā un profesionālā vērtēšanas procesā izvēlas WSA eksperti. Nominētie projekti, mobilie un interneta risinājumi palīdz sekmīgi pārvarēt dažādus sociālus izaicinājumus, būtiski ietekmējot, uzlabojot un efektivizējot veselības aprūpes, izglītības, vides, pārvaldes un citas jomas.

WSA balvas mājaslapa: http://www.wsis-award.org/

Kontaktiem:
Projekta vadītājs – Jānis Ziediņš (KISC), tel. 67844889, e-pasts: janis.ziedins@kis.gov.lv
Informācija par mašīntulkā izmantotajiem valodas resursiem – Rihards Kalniņš (Tilde), tel. 29592321, rihards.kalnins@tilde.com