Europeana apmeklējumi no Latvijas 2015. gadā palielinājušies divkārt

Saskaņā ar Kultūras informācijas sistēmu centra (Centrs) rīcībā esošo informāciju, jaunākie apkopotie dati par Eiropas digitālās multivides tiešsaistes portāla Europeana (www.europeana.eu) izmantošanu norāda, ka 2015. gadā Europeana kolekcijas no Latvijas serveriem ir apmeklētas uz pusi vairāk nekā iepriekšējā gadā, proti: 2014. gadā – 5 912, savukārt 2015. gadā jau 10 650 apmeklējumu. 39% apmeklējumu skatītas lapas angļu valodā, 40% – latviešu, bet 5% – krievu valodā un 7% – citās valodās.

Digitalizētie objekti no Latvijas muzejiem integrēti Europeana vairāku secīgu starptautisku sadarbības projektu –ATHENA, LINKED HERITAGE un ATHENA PLUS – rezultātā, un šo sadarbības projektu nacionālais pārstāvis Latvijā vienmēr bijis Kultūras informācijas sistēmu centrs. Šie projekti tikuši īstenoti sadarbībā ar Centra administrēto, Latvijas muzejos uzkrātā mantojuma visaptverošo projektu „Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs” (NMKK), kura ietvaros tika realizēta apjomīga Latvijas muzeju priekšmetu digitalizācija. Digitalizētie objekti ar augstāk minēto starptautisko projektu starpniecību tika integrēti Eiropas digitālajā multivides tiešsaistes portālā – Europeana.

Kopumā no Latvijas muzejiem Europeana integrēti 23 960 digitālie objekti – muzeju priekšmetu apraksti ar attēliem, tai skaitā no tādiem pazīstamiem muzejiem kā Turaidas muzejrezervāta, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Dabas muzeja, Latvijas Kara muzeja, Ainažu Jūrskolas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un daudziem citiem Latvijas muzejiem.

Projekta „Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs” (NMKK) ietvaros vairāk kā 12 000 muzeja priekšmetu apraksti, kas tika nodoti uz Europeana, tika tulkoti angļu, vācu, krievu un franču valodās, kas daudzkārt palielina iespēju uzzināt par Latvijas muzeju vērtībām kultūras un mākslas pētniekiem, muzeju speciālistiem, kā arī jebkuram citu tautību un valodu pārstāvošam interesentam Eiropā un pasaulē.

Latvijas muzeju krājumi apskatāmi arī projekta NMKK ietvaros izveidotajā tiešsaistes brīvpieejas portālā www.nmkk.lv, kas piedāvā apmeklētājam iespēju attālināti iepazīties ar muzeju krājumiem, meklēt kādus īpašus eksponātus vai krātuvēs esošos priekšmetus.

Informāciju sagatavoja:
Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centra
projekta vadītāja asistente
tel. 67844902
e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv