Zināmi erudīcijas spēles „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” uzvarētāji

Šonedēļ tiek sumināti uzvarētāji virtuālajā erudīcijas spēlē par monētu mākslu „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”, ko publisko bibliotēku apmeklētājiem piedāvāja sabiedrība Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC). Spēle noritēja Latvijas Bankas rīkotās aptaujas par skaistāko 2015. gada kolekcijas monētu ietvaros.

Uz aptaujas noslēguma svinīgo pasākumu, kas notiek šodien Latvijas Bankā, aicinātas pārstāves no piecpadsmit Latvijas bibliotēkām, kuru lietotāji bija visaktīvākie zinību krātuves letonika.lv erudīcijas spēlē un uzrādīja vislabākās zināšanas par Latvijas monētu mākslu. Balvas par aktivitāti, rosinot bibliotēkas apmeklētājus piedalīties spēlē, no Latvijas Bankas, sabiedrības Tilde KISC saņems piecas sekmīgākās bibliotēkas:

1)   kategorijā „Pagastu bibliotēkas” – Zaņas pagasta bibliotēka (vadītāja Vita Krauze) un Ciblas novada Līdumnieku bibliotēka (vadītāja Irēna Pavlova);

2)   kategorijā „Mazpilsētu un novadu bibliotēkas” – Apes bibliotēka (vadītāja Mudīte Kaktiņa) un Riebiņu novada Centrālā bibliotēka (vadītāja Olga Ribinicka);

3)   kategorijā „Reģionu galvenās bibliotēkas” – Aizkraukles pilsētas bibliotēka (vadītāja Valentīna Laizāne).

Uzvarētāji individuālajā konkurencē tika noteikti, izlozējot no visiem spēles dalībniekiem, kuri bija pareizi atbildējuši uz visiem spēles jautājumiem, un tie ir:

  • Alda Ūberga (Salaspils novada bibliotēka),
  • Anna Oleiņikova (Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles „Piekrastes bibliotēka”),
  • Inese Šteinerte (Ilūkstes novada centrālā bibliotēka),
  • Inga Zalgaucka (Skrundas pilsētas bērnu bibliotēka),
  • Ingars Neimanis (Kuldīgas novada galvenā bibliotēka)
  • Pēteris Brauers (Liezēres pagasta Mēdzūlas bibliotēka).

Šie uzvarētāji saņems Latvijas Bankas sarūpētu balvu – katrs vienu no 2015. gadā izlaistajām kolekcijas monētām.

Plašāka informācija par konkursa norisi un rezultātiem pieejama letonika.lv sadaļā “Spēle”, ikviens tur var šo un arī pagājušā gada virtuālo spēli izspēlēt un pārbaudīt savas zināšanas. Atbildes uz jautājumiem un saistīto kultūrvēstures informāciju var atrast turpat portālā letonika.lv.

Šogad bibliotēkās bija vērojama ļoti liela atsaucība un interese par erudīcijas spēli – tajā piedalījās kopskaitā 3 223 dalībnieki no 166 bibliotēkām. 2 433 dalībniekiem izdevās atrast atbildes uz visiem spēles jautājumiem. Katram spēles dalībniekam bija iespēja vairākkārt izspēlēt spēli, katru reizi ar atšķirīgiem jautājumiem, tādējādi uzzinot pēc iespējas vairāk par Latvijas naudā iekaltajām kultūrzīmēm. Daži zinātkārie spēlētāji, lai atrastu pareizās atbildes un pretendētu uz vienu no skaistajām kolekcijas monētām balvā, spēli izspēlēja pat 50 reižu. Saņēmām labas atsauksmes un ar izzinošo spēli ieinteresējām arī E-prasmju nedēļas dalībniekus – kā skolēnus, tā seniorus. Daudzi atklāja interesantus faktus kā par monētām un monētu mākslu, tā par vērtībām, kam šīs monētas veltītas. Kopumā dalībnieki izspēlēja spēli 16 107 reizes.

Interese par spēli šogad pārspēja pagājušo gadu, kad spēlē piedalījās 1 196 spēlētāji no 103 bibliotēkām. Tas liecina, ka šādām aktivitātēm jānotiek regulāri, jo daudzi pagājušā gada spēlētāji jau pirms spēles sākuma interesējās, vai arī šogad tiks rīkota “Gada monētas” erudīcijas spēle.

Sabiedrība Tilde ir izveidojusi un attīsta zinību krātuvi letonika.lv (www.letonika.lv ). Letonika.lv ir ceļvedis Latvijas kultūrā, vēsturē, valodā, dabā un literatūrā – uzticams avots ar plašu informāciju par Latviju, viena no apjomīgākajām un kvalitatīvākajām digitālās informācijas krātuvēm latviešu valodā. Tajā ir iekļauta arī latviešu literatūras pilnteksta bibliotēka.

Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) nodrošina datu bāzes letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās. KISC Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās organizēja aptauju par Gada monētu, aicinot un motivējot bibliotēkas piedalīties šajā kampaņā un erudīcijas spēlē un izplatot bibliotēkām bankas sagatavoto informāciju par Gada monētu.

Informāciju sagatavoja – Ilma Elsberga (Kultūras informācijas sistēmu centrs),
tel. 67844902; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv
Sīkāka informācija par konkursu – Anita Vasiļjeva (sabiedrība Tilde), tel. 67605001 ,
e-pasts: letonika@tilde.lv, www.letonika.lv

 

Sīkāka informācija par kolekcijas monētām Latvijas Bankas mājaslapā