Joprojām bibliotēkām bez abonēšanas maksas piedāvājam datu bāzes: Letonika.lv un Lursoft laikrakstu bibliotēka

Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) arī 2017. gadā sedz abonēšanas maksu divām nacionālajām datu bāzēm – Letonika.lv un Lursoft Laikrakstu bibliotēka, tādējādi nodrošinot brīvpieeju šīm datu bāzēm visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās.

Datu bāzi Letonika.lv pašvaldību publiskajās bibliotēkās bez abonēšanas maksas KISC piedāvā jau kopš 2008. gada, savukārt Lursoft Laikrakstu bibliotēku – kopš 2011. gada. Pieeja datu bāzēm tiek nodrošināta programmas “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros.

Zinību resurss Letonika.lv ir ceļvedis Latvijas kultūrā, vēsturē, valodā, dabā un literatūrā – uzticams avots ar plašu informāciju par Latviju, viena no apjomīgākajām un kvalitatīvākajām digitālās informācijas krātuvēm latviešu valodā. Tas aptver digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, audiovizuālo krātuvi, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēku.

No šī gada Letonika.lv lietotājiem reģionu galvenajās bibliotēkās tiek piedāvāts jauns pakalpojums – datubāzes letonika.lv attālinātā pieeja reģistrētajiem bibliotēku lietotājiem. Visām reģionu galvenajām bibliotēkām tiek piešķirta katrai sava letonika.lv pieejas parole, kura paredzēta izmantošanai reģistrētajiem bibliotēkas lietotājiem, nodrošinot viņiem attālinātu (ārpus bibliotēkas telpām) piekļuvi letonika.lv datu bāzei. Ar šo paroli lasītājiem būs pieejams viss letonika.lv saturs, izņemot ar autortiesībām aizsargātos Lasītavas darbus.

Lursoft Laikrakstu bibliotēka ir portāls, kas saviem lasītājiem piedāvā publikācijas no vairāk kā 100 dažādiem laikrakstiem. Portāls ik dienas tiek papildināts ar vairākiem simtiem jaunu rakstu gan no Latvijas centrālajām, gan reģionālajām avīzēm. Portālā iespējams pēc vēlamajiem parametriem meklēt rakstus līdz pat 20 gadus senā arhīvā, uzzināt, kādi pasākumi notiek konkrētā novadā un Latvijā kopumā, izmantot bezmaksas Laikrakstu aģentu, kas informē lietotāju par to, kurā publikācijā pieminēta lietotāju interesējošā informācija. Lai pieteiktos bezmaksas Laikrakstu aģentam, ir tikai jāaizpilda aģenta kartiņa, norādot tajā interesējošo vārdu vai to salikumu un laikrakstu. Ja kādā no izdevumiem tiks publicēta informācija, kas atbilst lietotāja norādītajiem kritērijiem, viņš savā e-pastā saņems paziņojumu.

Saistībā ar šo projektu KISC kopā ar sadarbības partneriem jau desmit gadus rīko dažādus erudīcijas konkursus Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, rosinot iedzīvotājus izmantot bibliotēkās pieejamos daudzveidīgos informācijas resursus, kuri, pateicoties valsts un pašvaldību finansējumam, bibliotēku apmeklētājiem ir pieejami bez maksas.

 
Vairāk informācijas:
Agrita Sagalajeva
Programmas “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām koordinatore
Tālrunis: 67844896, mob.29713449
E-pasts:  agrita.sagalajeva@kis.gov.lv