Statistika par valsts nozīmes bibliotēku veidotā Kopkataloga un interneta meklētāja Primo izmantošanu 2018. gadā

Kultūras informācijas sistēmu centrs kā ik gadu apkopojis statistiku par valsts nozīmes bibliotēku elektroniskā Kopkataloga (sistēmā ALEPH 500) un interneta meklētāja Primo izmantošanu pērnajā – 2018. gadā. Atbilstoši uzrādītājiem datiem 2018. gadā informācija Kopkatalogā meklēta  472 721 reizes. Kopkatalogu apmeklējuši vairāk nekā simts tūkstoši (114 599) lietotāju, kuri kopumā veikuši vairāk nekā divarpus miljonu (2 579 233) lapu skatījumu. Savukārt akadēmisko resursu interneta meklētāju Primo, kas kopš 2017. gada jūnija ieviests piecās Latvijas valsts nozīmes bibliotēkās, 2018.gadā izmantojuši 82 987 lietotāji, veicot 228 982 meklēšanas pieprasījumus.

Tāpat kā līdz šim informāciju Kopkatalogā meklē gan lietotāji no Latvijas, gan arī no ārvalstīm. Tradicionāli visaktīvāk Kopkatalogu izmanto lietotāji no kaimiņvalsts Lietuvas, 2018. gadā veicot 2 673 informācijas meklējumus jeb sesijas. No Lielbritānijas Kopkatalogs izmantots  1 558 sesijās, no Vācijas – 1 335, no ASV – 1 321, no Igaunijas – 1 159, bet no Krievijas 945 sesijās. Arī meklētāju Primo izmantojuši lietotāji no citām valstīm. Visbiežākie Primo lietotāji bijuši no ASV, no Vācijas un Lietuvas.

Integrēto bibliotēku informācijas sistēmu ALEPH 500 lieto un valsts nozīmes bibliotēku Kopkatalogu veido Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Fundamentālā bibliotēka, Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēka, Latvijas Universitātes bibliotēka, Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskā bibliotēka, Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēka, Latvijas Jūras akadēmijas bibliotēka, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas bibliotēka, Rīgas Juridiskās augstskolas bibliotēka, Latvijas Kultūras koledžas bibliotēka un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka. Minēto bibliotēku izveidoto un ALEPH 500 sistēmā pieejamo datubāzu sarakstu skatīt: Informācija par datubāzēm

Minētās bibliotēkas regulāri papildina Kopkatalogu ar jauniem ierakstiem, un šobrīd Kopkatalogā pieejami jau gandrīz 900 tūkstoši ierakstu. 2018. gadā Kopkatalogā izveidots 40 961 jauns ieraksts. Vislielāko papildinājumu Kopkatalogā 2018. gadā devušas sekojošas bibliotēkas: Latvijas Nacionālā bibliotēka (19 721 ieraksts), Rīgas Tehniskās Universitātes bibliotēka (10 600 ierakstu), Latvijas Universitātes bibliotēka (6 525 ieraksti) un LU Akadēmiskā bibliotēka (2 027 ieraksti).

Gan Primo, gan ALEPH izstrādājis vadošs starptautiska mēroga uzņēmums ExLibris, kas piedāvā vēl daudzus dažādus tehnoloģiskos risinājumus bibliotēku un informācijas centru vajadzībām. Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina ALEPH 500 un Primo tehnisko darbību Latvijas bibliotēkām, un ir pārstāvis organizācijā IGeLU, kas ir starptautiska ExLibris Group produktu lietotāju organizācija (International Group of ExLibris Users) un kuras mērķis ir nodrošināt visu ExLibris produktu  lietotāju un kompānijas ExLibris sadarbību un veicināt šo sistēmu attīstību, atbilstoši lietotāju vajadzībām.

Informāciju sagatavoja:
Ilma Elsberga,
Kultūras informācijas sistēmu centra projekta vadītāja asistente
Tālr. 7844902; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv