Vispārīgi
Pianists Reinis Zarins pie kavierēm koncertā "Bēthovens un Bēthovens"

Tuvojoties Lielās mūzikas balvas 2020 noslēguma ceremonijai, aicinām vairāku balvas nominantu – maestro Raimonda Paula, ērģelnieces Ivetas Apkalnas, pianista Reiņa Zariņa un diriģenta Aināra Rubiķa  – sniegumu augstas kvalitātes koncertierakstos bez maksas baudīt audiovizuālo ierakstu portālā Diva.lv (www.diva.lv). Šo iespēju nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas minētajā tiešsaistes vietnē Latvijas iedzīvotājiem piedāvā augstvērtīgu digitalizētu kultūras saturu – sākot ar pagājušā gadsimta vidus audio un video ierakstiem no televīzijas un radio arhīva līdz pat aktuālākajiem notikumiem Latvijas muzikālajā dzīvē.

Jau pērnā gada nogalē portālā Diva.lv tika ievietoti 12 koncertu videoieraksti, tostarp 5. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla "ORGANismi" koncerts Latgales vēstniecībā GORS, kur kopīgā saspēlē tikās festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna, komponists Raimonds Pauls, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Jānis Stafeckis. Šajā koncertā pirmoreiz kopā uzstājas Iveta Apkalna un Raimonds Pauls, piedāvājot komponista miniatūras no cikla “Naktstauriņi”, mūziku no teātra izrādēm un kinofilmas “Homo novus”. Koncerts “Iveta Apkalna, Raimonds Pauls un LNSO” nominēts Lielajai mūzikas balvai 2020 kategorijā “Gada koncerts”.

Maestro Raimonds Pauls Lielajai mūzikas balvai 2020 nominēts arī kategorijā “Par izcilu sniegumu gada garumā”, kurā uz balvu pretendē arī izcilais pianists Reinis Zariņš. Viņa muzikālo devumu varam bez maksas baudīt portālā Diva.lv iekļautajā koncerta “Bēthovens un Bēthovens” videoierakstā, kas veikts Dzintaru koncertzālē 2020. gada 18. decembrī, Ludviga van Bēthovena 250. dzimšanas dienas nedēļā, kad uz sadarbību pianistu Reini Zariņu aicināja kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un diriģents Normunds Šnē, lai atskaņotu Ludviga van Bēthovena Pirmo koncertu klavierēm un orķestrim un Ceturto simfoniju.

Līdztekus minētajiem koncertierakstiem, portālā Diva.lv pieejamais saturs šajā nedēļā papildināts ar vēl vienu mūzikas dzīves būtisku novitāti – koncerta “Ziemeļu gaisma” videoierakstu, kas tapis 2020. gada Ziemassvētkos Sv. Jāņa baznīcā, kur Latvijas Radio kora izpildījumā diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā tika atskaņoti latviešu komponistu Ērika Ešenvalda un Jēkaba Jančevska neoromantiskie opusi, mijoties ar pazīstamākajām svētku melodijām Ziemeļvalstu komponistu aranžijās. Koncertu vainagoja latviešu komponista Uģa Prauliņa “Cantate Domino” un amerikāņa Mortena Loridsena “O Magnum Mysterium”.

Koncertu ieraksti veikti pēc šī gada vasarā izsludinātā Kultūras informācijas sistēmu centra aicinājuma pasākumu rīkotājiem pieteikt izrādes, koncertus un tradicionālās kultūras norises ieskaņošanai audiovizuālā formā jeb digitālai fiksēšanai ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu īstenotā projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija" (1. un 2. kārta) ietvaros. Līdz šim ir pieteiktas un ierakstītas 16 kultūras norises, no kurām 14 koncerti jau skatāmi un klausāmi portālā Diva.lv, turklāt piedāvājumu regulāri papildina ar jaunu kultūras norišu ieskaņojumiem. Koncertu digitālo fiksēšanu producentes Dainas Markovas un režisoru Jura Sējāna un Ginta Fārenhorsta vadībā īsteno kompānija SIA “HDPD Productions & Dreams” (HDPD), kuras mērķis ir veidot augstas kvalitātes audiovizuālu saturu - pasākumus un ierakstus, lai piedāvātu tos Latvijas skatītājiem un sadarbotos ar ārvalstu kultūras un mākslas medijiem, veicinot Latvijas mākslas un mūzikas atpazīstamību pasaulē.

Pasākumu rīkotāji un producenti joprojām tiek aicināti pieteikt kultūras norises digitālai fiksēšanai – visu projekta īstenošanas laiku līdz pat 2022. gada augustam.

Digitalizēšanai pieteiktie pasākumi tiek vērtēti pēc noteiktiem atlases kritērijiem, lai sabiedrība varētu vispusīgi iepazīties ar augstvērtīgu un nozīmīgu kultūras norišu piedāvājumu, kas atspoguļo mūsdienu latviešu mūzikas, dejas un aktiermākslas sasniegumus.

Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) līdz 2022. gada augustam kā partneris īsteno sadarbību Eiropas Savienības atbalstītajā projektā „Kultūras mantojuma  satura digitalizācija" (1. un 2. kārta), ko administrē Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar partneriem – Nacionālā kultūras mantojuma padomi, Latvijas Nacionālo arhīvu un KISC.

Portāls Diva.lv ir KISC uzturēts Latvijas digitalizēto video un audio ierakstu piekļuves portāls, kurā visiem Latvijas iedzīvotājiem bez maksas pieejami vēsturiski, informatīvi un izglītojoši materiāli par Latvijas sabiedriskajiem procesiem, ikdienu un kultūras vērtībām.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilma Elsberga,

Kultūras informācijas sistēmu centra

projekta vadītāja asistente,

Tel. 67844902; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv