Vispārīgi
24. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma plakāts

No 1. līdz 6. septembrim portālā Filmas.lv (www.filmas.lv) visā Latvijā bez maksas skatāma Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma skate – astoņas starptautiskos festivālos atzinību guvušas dokumentālās filmas. Filmas tiek izrādītas noteiktos seansu laikos, skatītājiem ir iespēja seansiem pieslēgties ne vēlāk kā pusstundu pēc seansa sākuma. Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu rīko Nacionālais Kino centrs, savukārt filmu skatīšanos portālā Filmas.lv nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas ir Filmas.lv tehniskais uzturētājs.

Foruma atklāšanas seansā otrdien 1. septembrī pl. 19:00 paralēli klātienes seansā kinoteātrī K.Suns un tiešsaistē portālā Filmas.lv izrādīs rumāņu režisora Radu Čorničuka filmu Mājas / Acasa, My Home (2019), kas nupat iekļauta Eiropas Kinoakadēmijas gada labākās dokumentālās filmas balvai ieteicamo filmu sarakstā. Filmā atainotas pārmaiņas deviņu bērnu ģimenes dzīvē, kad nekonvencionālu dzīvi dabas tuvumā kādā no Bukarestes apkaimēm viņi ir spiesti iemainīt pret sociālā dzīvokļa šaurību. Pēc filmas būs skatāma režisora Radu Čorničuka saruna ar kinoteātra Kino Bize vadītāju Māri Prombergu.

Pēc foruma filmu seansiem skatītājus uzrunās arī filmu režisori. Ar vizuāli poētiskās Venēcijas kinofestivālā godalgotās filmas Babenko. Pasaki, kad es miršu / Babenco. Tell Me When I Die (2019) režisori Barbaru Pasu un producenti Miru Babenko Brazīlijā sazinājusies kinokritiķe Elīna Reitere; sarunā ar žurnālisti Zani Ozoliņu vairāk par filmas tapšanu pastāstīs intīmā ģimenes stāsta Aizliegtais bērns / Love Child (2019) režisore Eva Mulvada no Dānijas, savukārt filmas Pāri jūrai / Overseas (2019) skatītājiem būs iespēja redzēt sarunu ar režisori Junu Songu, ko vadīs kinokritiķe Līga Požarska. Pāri jūrai ir Filipīnu mājkalpotāju apmācību centrā uzņemts sieviešu grupas portrets, kas, reizē tverot komiskas detaļas, pietuvinājumā parāda šo sieviešu dzīves apstākļus un skaudrās izvēles.

Foruma filmu programmā iekļauta arī Traibekas (Tribeca) kinofestivāla labākā dokumentālā pilnmetrāžas filma Nomales putni / Scheme Birds (2019), mistērijas noskaņā veidotais Vējš. Dokumentāls trilleris / The Wind. A Documentary Thriller (2019) un filma Par mīlestību / Lessons of Love (2019), tās galvenā varone ir šarmantā 69 gadus vecā poliete Jola, kas izvēlējusies krasi mainīt savu dzīvi.

Eiropas Kinoakadēmijas balvai izvirzīto filmu sarakstā nupat iekļauta arī filma Pašportrets / Self Portrait (2020) par talantīgo norvēģu fotogrāfi Lēni Marīu Foseni (Lene Marie Fossen), kura kopš bērnības smagi slimojusi ar anoreksiju. Pēc filmas seansiem skatītāji varēs noskatīties psihoterapeita Nila Saksa Konstantinova vadītu diskusiju par ēšanas traucējumiem

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums šogad norisināsies 24. reizi. 1997. gadā tas pirmo reizi tika rīkots Dānijā, bet jau 16 gadus foruma mājvieta ir Rīga. Forumu rīko Nacionālais Kino centrs un atbalsta programma Radošā Eiropa Media, LR Kultūras ministrija un Rīgas dome, ļaujot tam turpināt būt par vadošo starptautisko dokumentālā kino industrijas pasākumu reģionā.

 

Vairāk informācijas par Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu:

Ieva Lange,

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve

Nacionālais kino centrs

Ieva.Lange@nkc.gov.lv

+371 22189061