Bibliotēkas Vispārīgi
Grāmatas vāka attēls ar 3td e-grāmatu bibliotēkas logo

Kultūras informācijas sistēmu centrs šī gada rudenī ir noslēdzis sadarbības līgumu ar Latvijas Banku par bankas simtgadei veltītā zinātniskā izdevuma "Latvijas Bankas vēsture, 1922-1940" ievietošanu valsts atbalstītajā brīvpieejas tiešsaistes platformā “3td e-GRĀMATU bibliotēka” www.3td.lv, kurā apjomīgais pētījums no 1. novembra, Latvijas Bankas dzimšanas dienas, pieejams ikvienam interesentam.  Izdevuma autore ir vēsturniece Ineta Lipša, bet zinātniskais redaktors – vēsturnieks Aivars Stranga. Paplašinot līdz šim nepētīto nepublicēto avotu klāstu, grāmata parāda Latvijas Bankas vadītājus lemšanas procesos un mijiedarbībā ar citām institūcijām un to līderiem no tās dibināšanas 1922. gadā līdz likvidēšanai 1940. gadā padomju okupācijas rezultātā.

Kā uzsver grāmatas autore, vēsturniece Ineta Lipša, “īpaši aizraujoši bija pētīt Latvijas Bankas vadītāju un visu 24 ārpus Rīgas izvietoto nodaļu pārvaldnieku un priekšnieku biogrāfijas. Šo cilvēku dzīvesstāsti atspoguļo Latvijas 20.  gadsimta vēsturi ar visu pretrunīgo, labo un ļauno, kas tajā noticis.” Izzinošais un vērtīgais izdevums, kura pamatā ir vairāku gadu garumā veikts rūpīgs izpētes darbs, atklāj ne vien Latvijas Bankas izveidi un iekšējās norises konkrētajā periodā, bet sniedz arī tālaika Latvijas sabiedriski politiskās dzīves kopainu, un noteikti būs vajadzīgs un interesants arī 3td bibliotēkas lasītājiem, kuru skaits sasniedzis jau gandrīz 17,5 tūkstošus.

Projekts “3td e-GRĀMATU bibliotēka”, ko īsteno Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) ciešā sadarbībā ar IT uzņēmumu “Tieto Latvia” (TietoEVRY grupas uzņēmums), vietnē www.3td.lv lasītājiem no mājas datoriem un viedierīcēm dod iespēju lasīt  vairāk par pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, ko piedāvā 3td sadarbības partneri – izdevniecības “Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs”, “Latvijas Mediji”, “Jumava”, un tagad 3td izdevēju pulkam pievienojusies arī Latvijas Banka.

Ņemot vērā sākotnēji izvirzīto mērķi par latviešu literatūras popularizēšanu, arī šobrīd lielu daļu no “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” klāsta veido oriģinālliteratūras darbi. Lasītājiem tiek piedāvātas iecienītas un populāras grāmatas, pēc kurām pašvaldību publiskajās bibliotēkās līdz šim veidojušās rindas, savukārt “3td e-GRĀMATU bibliotēkā” vienu grāmatu vienlaikus var lasīt neierobežots skaits lasītāju. Vienam lasītājam vienlaicīgi  var tikt izsniegtas divas e-grāmatas. Virtuāli nododot atpakaļ paņemtās e-grāmatas, mēneša laikā kopā pieejamo e-grāmatu skaits vienam lietotājam ir 18 e-grāmatas, turklāt vienam lasītājam katra e-grāmata ir pieejama lasīšanai 3 reizes.

Lai kļūtu par “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” lasītāju, ir jābūt kādas Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas lietotājam un ar publiskās bibliotēkas e-kataloga autorizācijas datiem (lietotājvārds un parole) jāveic reģistrācija vietnē www.3td.lv. Potenciālajiem lasītājiem, kuri vēl nav kādas Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas lietotāji, vai arī tiem, kuri līdz šim nav izmantojuši autorizācijas datus, bibliotēkas piedāvā reģistrēties un kļūt par lietotājiem attālināti, rakstot e-pastā vai piezvanot uz paša izvēlēto bibliotēku, līdz ar to iespēja lasīt 3td bibliotēkā ir gan Latvijas iedzīvotājiem, gan diasporas pārstāvjiem.

Saskaņā ar Kultūras informācijas sistēmu centra apkopotajiem datiem, kopš virtuālās “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” dibināšanas 2019. gada janvārī e-grāmatas vietnē www.3td.lv lasītājiem kopumā izsniegtas vairāk kā 122 000 reižu un ir pāršķirts gandrīz 60 miljoni elektronisko lappušu. Platforma www.3td.lv regulāri tiek papildināta ar jaunām grāmatām, tādējādi piedāvājot lasītājiem plašu un daudzveidīgu tulkotās un oriģinālliteratūras klāstu latviešu valodā tādās kategorijās kā vēsture, politika, praktiskā psiholoģija, biogrāfiskās grāmatas, uzņēmējdarbība, kriminālromāni, dāmu romāni.

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kis.gov.lv