Vispārīgi
Ekrāna skats no portāla filmas.lv ar filmu maratona reklāmu

Nacionālā Kino centra rīkotais tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons jau trešo gadu notiek  arī tiešsaistes festivāla formātā – Latvijas filmas būs skatāmas bez maksas portālā filmas.lv un pieejamas visā pasaulē, turklāt animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” apgādāta ar subtitriem ukraiņu valodā.

Tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons kopš pandēmijas sākuma tiek veidots kā Latvijas valsts svētku piedāvājums tautiešiem visā pasaulē – īpaši atlasītas filmas, skatāmas 4. maija ietvaros atbilstoši katras valsts vietējam laikam, sekojot laika joslām apkārt visai zemeslodei. Šogad tiešsaistē varēs noskatīties režisora Viestura Kairiša spēlfilmu Pilsēta pie upes (2020, ar subtitriem angļu valodā) un trīs Simtgades filmas – Edmunda Jansona pilnmetrāžas animācijas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, ar subtitriem ukraiņu valodā) Kristīnes Želves dokumentālo filmu Mērijas ceļojums (2018) un Ivara Selecka dokumentālo filmu Turpinājums (2018), kas šoreiz pārstāv arī Nacionālā Kino centra 30 gadu jubilejas izlasi.

Viestura Kairiša spēlfilma Pilsēta pie upes balstīta trimdas rakstnieka Gunara Janovska romāna motīvos, tā stāsta par Latvijas sarežģīto situāciju 20. gadsimta 30. gadu beigās. Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs –, un viņam daudz darba pie visām varām, kas īsā laika posmā nomainās Latvijā. Ulmaņlaiki, komunistu laiki, vācu okupācija straujā tempā nomainās viņa mazpilsētā pie upes, bet par Anša sirdi sacenšas divas sievietes – ebrejiete Zīsla un latviete Naiga. Filma Pilsēta pie upes 2020. gadā kļuva par kinoteātros populārāko Latvijas filmu un saņēma sabiedrisko mediju un skatītāju balsojuma balvu Kilograms kultūras.

Simtgades filma Mērijas ceļojums stāsta par kultūras vērtību glābšanu kara laikā un sasaucas ar aktuālo situāciju Ukrainā, kur tāpat šobrīd apdraudēti muzeju krājumi. Otrā pasaules kara beigās vācu armija atkāpjoties ņēma līdzi arī 700 kastes ar Latvijas muzeju kolekciju vērtībām. Ja nebūtu bijis jaunas sievietes, vārdā Mērija Grīnberga, daudzas Latvijas muzeju zāles šobrīd būtu tukšas – viņa bija vienīgā brīvprātīgā, kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Mērijas tēlā – aktrise Daiga Kažociņa.

Dokumentālo filmu Turpinājums veidojis Latvijas dokumentālā kino klasiķis Ivars Seleckis, tā ir filma par pieciem bērniem, kuri sāk iet pirmajā klasē dažādos Latvijas novados. Kārlim ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos, Gļeba vecvecāki Latvijā iebraukuši tikai padomju gados, Zanes ģimene ir pirmās paaudzes pilsētnieki, Anastasijas ģimene no pilsētas pārcēlusies uz laukiem, bet Anetes mamma dzīvo Anglijā. Šo filmu, svinot 30 gadu jubileju Nacionālajam Kino centram un atjaunotās Latvijas filmu nozarei, ekspertu balsojums ierindoja starp 30 nozīmīgākajām filmām šajā periodā.

Animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi šajā 4. maija programmā būs skatāma ar subtitriem ukraiņu valodā un piemērota visai ģimenei, dažādām paaudzēm. Rīgas centra zēns Jēkabs kopā ar māsīcu Mimmi un runājošajiem suņiem glābj savu vēsturisko apkaimi no uzņēmēja Rauša plāniem pārvērst to bezpersoniskā lielveikalu un daudzstāvu namu rajonā, tā pierādot, ka arī bērni var mainīt savas pilsētas nākotni, ja viņiem pietiek enerģijas un uzņēmības.

Visas 4. maija Latvijas filmu maratona filmas var bez maksas noskatīties visur pasaulē, kur vien pieejams internets; skatīšanās iespējama ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām. 

 4. maija Latvijas filmu maratonu rīko Nacionālais Kino centrs, savukārt filmu skatīšanos portālā filmas.lv nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas ir filmas.lv tehniskais uzturētājs.