Bibliotēkas
Zīmējums ar sēdoša vīrieša siluetu, kas lasa grāmatu, un daudzstāvu ēkām fonā

Pagājušajā nedēļā Lēvenā (Leuven), Beļģijā norisinājās IGeLU (starptautiskā koncerna ExLibris Group izstrādāto produktu lietotāju organizācija) gadskārtējā konference “Bibliotēkas nodrošina inovācijas”, kurā piedalījās arī Kultūras informācijas sistēmu centra pārstāvji Imants Pujāts un Laila Valdovska.

Konference norisinājās no 11. līdz 14. septembrim Lēvenas Katoliskajā universitātē (KU Leuven University), un pirmajā dienā tika runāts par to, kā digitalizācija nosaka bibliotēku darbību, vienlaikus uzsverot bibliotēku lomu digitalizācijas attīstībā. Otrajā dienā Lēvenas universitātes pārstāvji dalījās pieredzē par jaunu pieeju universitātes bibliotēku stratēģiskajā plānošanā. Savukārt konferences noslēguma dienā tika diskutēts par šībrīža aktualitāti – mākslīgo intelektu (MI), tā sniegtajām iespējām un vienlaikus bažām, kādas raisa neziņa par MI iespējamiem attīstības virzieniem.

Paralēli konferences sesijām dalībniekiem bija iespēja apmeklēt gida vadītas ekskursijas universitātes Teoloģijas un reliģisko studiju Izpētes un mantojuma bibliotēkā (Maurits Sabbe Library) un Reliģiju kultūras un sabiedrības Izpētes un dokumentācijas centrā (KADOC), kā arī Universitātes galvenajā bibliotēkā.

Uzņēmums ExLibris ir izstrādājis integrēto bibliotēku informācijas sistēmu ALEPH 500, kurā izveidots Valsts nozīmes bibliotēku elektroniskais Kopkatalogs, kas izveidots 2000. gadā un kurā strādā Latvijas valsts nozīmes un augstskolu bibliotēkas. ExLibris piedāvā vēl daudzus dažādus tehnoloģiskos risinājumus bibliotēku un informācijas centru vajadzībām, tai skaitā akadēmisko resursu interneta meklētāju Primo, kuru izmantojot, arī iespējams meklēt informāciju Valsts nozīmes bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā. Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina ALEPH 500 un Primo tehnisko darbību Latvijas bibliotēkām, un ir pārstāvis organizācijā IGeLU, kas ir starptautiska ExLibris Group produktu lietotāju organizācija (International Group of ExLibris Users) un kuras mērķis ir nodrošināt visu ExLibris Group produktu  lietotāju un kompānijas ExLibris sadarbību un veicināt šo sistēmu attīstību, atbilstoši lietotāju vajadzībām.

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kis.gov.lv