Jānis Ziediņš pie ekrāna prezentē platformas Hugo.lv izmantošanas statistiku
Jānis Ziediņš prezentē valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformu Hugo.lv semināra dalībniekiem

30. novembrī ES mājā notika seminārs “Latviešu valoda digitālajā Eiropā”, ko rīkoja Eiropas Valodu resursu koordinācijas konsorcijs (European Language Resource Coordination – ELRC) un valodu tehnoloģiju uzņēmums Tilde sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC). Seminārā ar prezentāciju par valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformu Hugo.lv uzstājās arī KISC direktora vietnieks IKT jautājumos Jānis Ziediņš, kurš klātesošajiem pastāstīja par platformas izaugsmi un plašo izmantojumu gandrīz desmit gadu garumā, par valsts pārvaldes virtuālo asistentu pakalpojumu uz platformas bāzes, kā arī deva ieskatu Hugo.lv nākotnes attīstības plānos, integrējot to vienotajos Eiropas valstu valodu tehnoloģiju risinājumos.

Seminārā piedalījās lēmumu pieņēmēji un eksperti no Latvijas valsts pārvaldes, pētniecības un tehnoloģiju kopienas, lai veicinātu nacionālā un Eiropas līmeņa sadarbību latviešu valodas tehnoloģiju plašākai izmantošanai publiskajā pārvaldē un digitālajos pakalpojumos.

Daudzvalodība ir viena no lielākajām Eiropas vērtībām, tomēr tā vienlaikus ir arī izaicinājums, ar kuru ikdienas darbā saskaras daudzas institūcijas. Valodu tehnoloģijas veicina saziņu dažādās valodās un dokumentu apmaiņu starp Eiropas valstu publiskajām iestādēm. Mākslīgajā intelektā balstīti risinājumi — automatizētā tulkošana, daudzvalodu pieeja tīmekļa vietnēm, runas atpazīšana un viedie palīgi — maina veidu, kā valsts pārvaldes iestādes, iedzīvotāji un uzņēmumi sazinās digitālajā vidē. Lai nodrošinātu līdzvērtīgas iespējas ikvienam, Eiropas Komisija un Latvijas valsts pārvaldes institūcijas nodrošina tehnoloģiskas platformas automatizētai tulkošanai.

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kis.gov.lv