Vispārīgi
CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina konferences CyberChess 2023 atklāšanā
CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina konferences CyberChess 2023 atklāšanā

Šonedēļ Kultūras informācijas sistēmu centra speciāliste Inga Niedra piedalījās starptautiskajā kiberdrošības konferencē CyberChess 2023, kas tika rīkota ikgadējās kampaņas “Eiropas kiberdrošības mēnesis” ietvaros, kas norisinās katru gadu oktobrī Eiropas Savienībā ar mērķi informēt sabiedrību par aktuālajiem kiberdrošības apdraudējumiem, kuru skaits pēdējo gadu laikā ir ievērojami pieaudzis.

Šī gada kampaņa tika atklāta 4. oktobrī ar starptautisko kiberdrošības konferenci CyberChess 2023, kas norisinās jau desmito reizi. Konference notika 4. un 5. oktobrī un bija veltīta stratēģiski politiskām kiberdrošības tēmām. Tajā uzstājās vairāk kā 60 pasaules un Baltijas līmeņa kiberdrošības eksperti no 18 valstīm. Konferenci klātienē apmeklēja 660 dalībnieki, bet konferences norisei tiešsaistē sekoja līdzi ap 900 interesentu no 34 pasaules valstīm. Konferenci organizēja CERT.LV, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija un augstākā līmeņa domēna .lv reģistra uzturētājs (NIC) sadarbībā ar ISACA Latvijas nodaļu, Latvijas Interneta asociāciju un augstākā līmeņa domēnu .ee un .lt reģistru uzturētājiem.

2023. gada Eiropas kiberdrošības mēneša moto ir “Esi gudrāks par hakeri!”. Kampaņa ir vērsta uz sabiedrību kopumā. Tās mērķis ir informēt par kibernoziedznieku atšķirīgajām metodēm, uzbrukumu veidiem un soļiem, kā sevi pasargāt. Tāpat arī viens no kampaņas mērķiem ir uzrunāt un mudināt cilvēkus būt uzmanīgiem un vairāk pievērst uzmanību savām darbībām tiešsaistē, lai nekļūtu par pikšķerēšanas un sociālās inženierijas kiberuzbrukumu upuri.

Kiberdrošības mēneša ietvaros Latvijā norisināsies vairāki pasākumi ar mērķi veicināt izpratni par kiberdrošību, kā arī vietējo jomas ekspertu un sabiedrības informācijas apmaiņu. ECCC (Eiropas Kiberdrošības kompetenču centrs) Nacionālais koordinācijas centrs aicina Latvijas sabiedrību izmantot šo kampaņu, lai paplašinātu savas zināšanas un pilnveidotu gan savu individuālo kiberdrošību, gan arī tādā veidā stiprinātu kopējo kiberdrošības līmeni valstī, gan padarot Latviju par grūtāku mērķi kiberuzbrucējiem. Informācija par Latvijā plānotajām norisēm Eiropas kiberdrošības mēneša ietvaros pieejama ECCC Nacionālā koordinācijas centra informatīvajā materiālā.

Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina arī kultūras un atmiņas institūciju speciālistus sekot aktualitātēm Eiropas kiberdrošības mēneša ietvaros un ikdienā, kā arī izmantot nozarē esošos un plānotos mācību un informatīvos piedāvājumus šajā jomā.