Mākslīgais intelekts
Banneris ar virtuālo asistentu attēliem

Aizvien lielāku atsaucību valsts pārvaldes iestāžu vidū gūst virtuālie asistenti jeb sarunu boti, kas radīti uz valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformas Hugo.lv bāzes ar Eiropas Savienības atbalstu īstenotā projekta “Mašīntulkošana. 2. kārta” ietvaros. Projektu administrēja Kultūras informācijas sistēmu centrs, kā izstrādātāju piesaistot Latvijas valodas tehnoloģiju uzņēmumu “Tilde”.

Šobrīd apmeklētājiem atbildes uz jautājumiem iestāžu tīmekļvietnēs sniedz 10 Hugo.lv platformā radītie sarunu boti, tai skaitā valsts pārvaldes iestāžu Tīmekļvietņu vienotās platformas (TVP) virtuālais asistents Zintis, kas šobrīd izvietots jau 33 institūciju mājaslapās, un šis skaits turpina pieaugt. Tehnoloģiskais risinājums, kura ietvaros radīts Zintis, ir pirmais Eiropā, kas darbojas pēc horizontāla principa, aptverot vairākus desmitus iestāžu. Tāda līmeņa risinājums kā vienota platforma, uz kuras bāzes veidots virtuālais asistents vairākām valsts institūcijām, citviet līdz šim nav radīts.

Projekta rezultātā valsts pārvaldes iestādes iegūst mūsdienīgu rīku saziņai ar sabiedrību, bet iedzīvotāji – iespēju ērti saņemt atbildes uz viņus interesējošiem jautājumiem jebkurā diennakts laikā, turklāt negaidot rindā, jo sarunu boti vienlaicīgi var apkalpot neierobežotu skaitu apmeklētāju. Virtuālie asistenti iedzīvotājiem palīdz atrast nepieciešamo informāciju un atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, atbilžu sniegšanai vajadzīgos datus automātiski izgūstot no tīmekļvietnes. Savukārt jau minētais iestāžu TVP virtuālais asistents Zintis pārzina visu šajā platformā pārstāvēto iestāžu informāciju un spēj atrast atbildi arī tādā gadījumā, ja konkrētas iestādes mājaslapā uzdotais jautājums attiecas uz citu iestādi, kas ietverta TVP.

Šobrīd valsts pārvaldes iestāžu virtuālo asistentu palīdzību ik dienas izmanto 2000 lietotāju. Saskaņā ar pašreizējo statistiku Hugo.lv virtuālie asistenti lietotājiem nosūta ap 6000 ziņu dienā. Visvairāk jautājumu saņem un atbilžu sniedz Ēriks (Valsts reģionālās attīstības aģentūra), Una (Uzņēmumu reģistrs), Zintis (Valsts pārvaldes tīmekļvietņu vienotā platforma (TVP)), Toms (Valsts ieņēmumu dienests), kā arī Signe (eParaksts). Ar visiem valsts pārvaldes iestāžu virtuālajiem asistentiem iespējams iepazīties vietnē Hugo.lv, kurā pieejams virtuālo asistentu katalogs.

Risinājums izveidots Microsoft Azure platformā, izmantojot Hugo.lv valodu korpusu, mākslīgā intelekta tehnoloģijas valodas atpazīšanai un citas jau esošās iestrādes. Hugo.lv ir Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma, kas brīvi pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tā nodrošina tādus valodas tehnoloģiju pakalpojumus, kā automatizētu tulkošanu, runas atpazīšanu un runas sintēzi, kā arī dažādus rīkus daudzvalodu atbalstam e-pakalpojumos.

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kis.gov.lv