Mākslīgais intelekts Valodas tehnoloģijas
Tulkots ar mašīntulkotāju
KISC pārstāve un Tilde vadītājs ar piešķirtajām balvām "Platīna pele" rokās
Balvu "Platīna pele 2023" LIKTA konferencē "LIKTA(I)2023" saņem KISC informācijas sistēmas uzturētāja Gita Jurševska un uzņēmuma "Tilde" valdes priekšsēdētājs Artūrs Vasiļevskis

Novembra beigās Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) ikgadējā konferencē “LIKTA(I)2023” IKT nozares gada balvu saņēma vairāki Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) izstrādātie un uzturētie tehnoloģiskie risinājumi, apliecinot KISC, kas saskaņā ar KM lēmumu ir noteikts par kultūras resora IKT pārvaldnieku un kura pārziņā ir kultūras nozares galveno informācijas sistēmu pārraudzība un uzturēšana, kā sekmīgu un pārliecinošu spēlētāju informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā valsts mērogā.

Kultūras informācijas sistēmu centrs saņēma “Platīna peli 2023” nominācijā “Valsts digitālā transformācija” sistēmu kategorijā par valsts pārvaldes virtuālo asistentu platformu Hugo.lv, ko izstrādājis valodas tehnoloģiju uzņēmums “Tilde”. Šīs pašas nominācijas pakalpojumu kategorijā godalgu saņēma Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) ar Vispārējo Dziesmu un Deju svētku datu pārvaldības informācijas sistēmu VIDDIS, kuru tehniski pārrauga KISC (projekta izstrādātājs – SIA ZZ Dats). Savukārt lietuviešu uzņēmuma “DocLogix” speciālbalvu saņēma VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” ieviestais eParaksta virtuālais asistents Signe, kas tāpat veidots virtuālo asistentu platformā Hugo.lv, kura tehnisko uzturēšanu nodrošina KISC, bet izstrādājis uzņēmums “Tilde”.  

“Protams, vislielākais gandarījums ir par balvu virtuālo asistentu platformai Hugo.lv, kas ir mūsu gadiem lolots un pilnveidots valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju pakalpojums un valsts iestāžu vidū novērtēts kā efektīvs un veiksmīgs risinājums iedzīvotāju saziņai ar valsts pārvaldi, kas atslogo iestāžu darbinieku ikdienu no standarta jautājumiem, ļaujot veltīt laiku kvalitatīvu atbilžu sagatavošanai uz jautājumiem, kas prasa intelektuālo piepūli un individuālas zināšanas un pieredzi,” uzsver Kultūras informācijas sistēmu centra direktora vietnieks IKT jautājumos Jānis Ziediņš. “Taču, protams, priecājamies līdz ar mūsu sadarbības partneriem – LVRTC par eParaksta sarunbotu Signe, kas ir “kolēģe” vienmēr laipnajiem un atsaucīgajiem Hugo.lv platformā veidotajiem virtuālajiem asistentiem, kā arī ar LNKC par Vispārējo Dziesmu un Deju svētku informācijas sistēmu, par kuras sekmīgu tehnisko darbību rūpējas KISC. Šī datu pārvaldības sistēma raiti un kvalitatīvi nodrošināja lielo svētku dalībnieku un pasākumu koordināciju un informācijas apmaiņu,” atzīmē Jānis Ziediņš.

Balva “Platīna pele” ir IT nozares prestižākais apbalvojums, ko piešķir LIKTA, un, kas dibināta 2007. gadā ar mērķi apzināt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu – sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā. LIKTA ikgadējā konference “LIKTA(I)2023” šogad bija veltīta mākslīgajam intelektam (MI) un ilgtspējai. Tajā uzstājās vairāki vietējie un ārvalstu eksperti, īpaši pievēršoties MI izmantošanas potenciālam ekonomikas transformācijā un ilgtspējā.

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kis.gov.lv