Statuss:
Īstenošanā
Vienotā caurspīdīgā tīklā savienotas sistēmas ar atvērtu portatīvo datoru fonā
Eiropas Savienības karogs ar skaitli 2027 un vārdi Nacionālais attīstības plāns

Kultūras informācijas sistēmu centrs (turpmāk – Centrs) no 2023. gada augusta līdz 2025. gada decembrim īsteno Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 2.1.1.1.i. “Pārvaldes modernizācija un pakalpojumu digitālā transformācija, tai skaitā uzņēmējdarbības vide” projektu Nr. 2.1.1.1.i.0/1/23/I/VARAM/004 “IKT vienota pārvaldība un digitālie risinājumi kultūras nozares institūcijām”.

Projekta mērķis:

Nozares pamatdarbības procesu digitalizācija, kas ietver nozares pamatdarbības informācijas sistēmu (IS) pielāgošanu atbilstoši valsts IKT mērķarhitektūrai (esošā valsts nozīmes bibliotēku kopkataloga pilnveide, Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga pilnveide, informācijas sistēmas "Mantojums" digitālo procesu pilnveide, Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) pakalpojumu digitālā transformācija un pilnveide), un Kultūras ministrijas resora centralizētas IKT pārvaldības pilnveide.

Darbības projekta mērķa sasniegšanai:

  • Jaunas publiskās LNA e-pakalpojumu vietnes izveide, ņemot vērā labāko praksi un lietotāju vajadzības, tai skaitā piekļūstamības prasības un ērtu piekļuvi no mobilajām iekārtām. Vietnē tiks piedāvāts ar e-pakalpojumiem saistīts LNA resursu meklētājs un pakalpojumi tiks nodrošināti dažādās valodās.
  • Valsts informācijas sistēmas "Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs" publiskās vides pārbūve un modernizācija, padarot to par mūsdienīgu un lietotājam ērtu Latvijas akreditētajos muzejos uzkrātā kultūras mantojuma izplatīšanas un popularizēšanas platformu, tai skaitā nodrošinot atbilstību piekļūstamības prasībām un piekļuvi mobilajām ierīcēm.
  • NMKK darba vides pilnveide, atjaunojot vairākas muzeju darba vides funkcionalitātes, lai darbs ar NMKK IS ikdienā tiktu atvieglināts vairāk nekā 700 lietotājiem – 130 Latvijas akreditēto muzeju darbiniekiem, tādējādi veicinot publiski apskatāmā Nacionālā muzeju krājuma pieaugumu.
  • Pieminekļu un kultūrvēsturiski nozīmīgu objektu elektroniskās informācijas uzkrāšanas, aprites un pārvaldības informācijas sistēmas “Mantojums” digitālo procesu pilnveide, lai uzlabotu publiski pieejamos e-pakalpojumus atbilstoši mūsdienu prasībām, paātrinātu un vienkāršotu dokumentu aprites procesu un veiktu integrāciju ar Būvniecības informācijas sistēmu (BIS).
  • Valsts nozīmes bibliotēku kopkataloga pilnveide, sapludinot publisko bibliotēku kopkatalogus, par pamatu izmantojot jau esošā valsts nozīmes bibliotēku kopkataloga datus (kopkatalogs.lv), uzlabojot kvalitātes kontroli un nodrošinot vienotu lasītāju reģistru un sistēmu savstarpējo integrāciju ar DOM un ATS).
  • Vienotas infrastruktūras, datoru pārvaldības, drošības risinājumu, lietotāju kontu, programmatūras, atbalsta dienesta ieviešana un uzlabošana Kultūras ministrijas (KM) resorā.
  • Projekta vadība pasākumu īstenošanai un mērķu sasniegšanai.

Projektā sasniedzamie rādītāji:

  • Nodrošināta centralizēta KM resora IKT pārvaldība; izveidota vienota resora IKT atbalsta sistēma; izveidoti jauni IKT pakalpojumi un palīdzības dienests
  • Izveidota jauna Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) e-pakalpojumu vietne ērtai izmantojamībai un apstrādei
  • Pilnveidota Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga (NMKK) publiskā digitālā risinājuma pieejamība
  • Pilnveidoti informācijas sistēmas (IS) “Mantojums” e-pakalpojumi, paātrinot un vienkāršojot dokumentu aprites procesu; veikta IS integrācija ar Būvniecības informācijas sistēmu (BIS).
  • Izveidots vienots Latvijas bibliotēku kopkatalogs

Projekta ieguvumi:

  • Kultūras nozares informācijas sistēmu (IS), platformu un e-pakalpojumu izveide un pilnveide sekmēs gan esošo IS attīstību, pielāgojot tās mūsdienu prasībām (tai skaitā modernu tehnoloģisko risinājumu izmantošanai un pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām), gan veicinās datu atkalizmantošanu izglītības un uzņēmējdarbības jomās, jaunu produktu un pakalpojumu radīšanā, kā arī veicinās vienotas digitālā kultūras mantojuma pārvaldības attīstību un sadarbību starp institūcijām; tiks veicināta kultūras mantojuma un atmiņas institūciju sadarbība ar sabiedrību, tai skaitā uzlabosies kultūras nozares pakalpojumu kvalitāte kopumā
  • Kultūras ministrijas resora centralizēta IKT pārvaldības izveide uzlabos resora iestāžu ikdienas pamatdarbības procesus, projekta rezultātā būs īstenota resora IKT resursu efektīva pārdale, paaugstināsies IKT kompetences, samazināsies administratīvās izmaksas
  • Jaunu kultūras nozares e-pakalpojumu izveide un esošo pilnveide nodrošinās administratīvā sloga samazinājumu nozarē kopumā

Projekta budžets: 2 477 960  EUR, no kā Atveseļošanas fonda plāna finansējums 2 084 000 EUR un valsts budžeta finansējums 393 960 EUR PVN segšanai​.

Projekta sākums: 2023. gada 14. augusts

Projekta beigas: 2026. gada 31. maijs

Sadarbības partneri projektā: Latvijas Nacionālā bibliotēka

 

Projekta normatīvais pamatojums: 

Ministru kabineta 2023.gada 2.marta rīkojums Nr. 117 “Par 2.1.1.1.i. investīcijas projekta "IKT vienota pārvaldība un digitālie risinājumi kultūras nozares institūcijām" pases apstiprināšanu”

Par 2.1.1.1.i. investīcijas projekta "IKT vienota pārvaldība un digitālie risinājumi kultūras nozares institūcijām" pases apstiprināšanu (likumi.lv)

 

Kontaktpersona:

Annija Paula Vucāne

Kultūras informācijas sistēmu centra

Informācijas tehnoloģiju projekta vadītāja

tālrunis: 27861686

e-pasts:  annija.vucane@kis.gov.lv